“Oʻzbekiston Respublikasida tibbiy va sogʻlomlashtirish turizmini yanada rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident Qarori (PQ-335-son, 23.09.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga koʻra, quyidagilar belgilandi:
➖“Tibbiy xizmatlar mehmondoʻstligi” (“Medical service hospitality”) dasturi amalga oshiriladi;
➖davlat va xususiy tibbiyot muassasalari hamda sanatoriy va pansionatlar tomonidan koʻrsatilayotgan xizmatlar sifatini monitoring qilish tizimi joriy qilinadi;
➖konsalting – diagnostika – davolash – turoperator – transport – tibbiy tarjimon xizmatlarini birgalikda koʻrsatadigan tibbiy turizm klasterlari faoliyati yoʻlga qoʻyiladi;
➖“Avitsenna” nomi ostida Oʻzbekistonning tibbiy va sogʻlomlashtirish turizmi brendi ishlab chiqiladi;
➖toifali (yulduzli) mehmonxonalar tipidagi sanatoriylar faoliyati yoʻlga qoʻyiladi;
➖togʻli, shifobaxsh balchiq qatlamlari bor hamda shifobaxsh suvlar qatoriga kiritilgan va sanitariya-sogʻlomlashtirish ahamiyatiga molik suv (termal suv) obyektlari mavjud boʻlgan hududlarda sanatoriy-kurort zonalari tashkil qilinadi;
➖2025-yil 1-aprelgacha internet tarmogʻi orqali yashovchilarni hisobga olishning avtomatlashtirilgan maxsus elektron dasturi (E-mehmon)ga ulangan xususiy tibbiyot va sogʻlomlashtirish muassasalari dastlabki 6 oylik abonent toʻlovi toʻlashdan ozod qilinadi.
2025-yil 1-martgacha quyidagilar ishga tushiriladi:
- tibbiyot muassasalari, sanatoriylar va tibbiy turizm yoʻnalishida xizmat koʻrsatuvchi turoperatorlarning xizmatlari sifati baholab borilishini nazarda tutuvchi reytingni shakllantirish uchun elektron platforma;

Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию медицинского и оздоровительного туризма в Республике Узбекистан» (ПП №335 от 23.09.2024 года)
Согласно Постановлению, определено следующее:
➖будет реализована программа «Гостеприимство медицинских услуг» («Medical service hospitality»);
➖будет внедрена система мониторинга качества услуг, оказываемых государственными и частными медицинскими учреждениями, а также санаториями и пансионатами;
➖будет налажена деятельность кластеров медицинского туризма, оказывающих совместные услуги «консалтинг – диагностика – лечение – туроператор – транспорт – медицинский переводчик»;
➖будет разработан бренд медицинского и оздоровительного туризма Узбекистана под названием «Авиценна» и будет обеспечено его постоянное продвижение;
➖будет налажена деятельность санаториев гостиничного типа, имеющих категории (звезды), и внедрена система их сертификации;
➖будут созданы санаторно-курортные зоны в горных районах, на территориях с залежами лечебных грязей, а также с водными объектами, отнесенными к категории лечебных, и водными объектами (с термальными водами) санитарно-оздоровительного значения;
➖до 1 апреля 2025 года будут освобождены от уплаты первоначальной шестимесячной абонентской платы частные медицинские и оздоровительные учреждения, подключенные к автоматизированной специальной электронной программе учета постояльцев («E-mehmon») посредством сети интернет.
До 1 марта 2025 года будет обеспечен запуск:
- электронной платформы для формирования рейтинга, предусматривающего оценку качества услуг медицинских учреждений, санаториев и туроператоров, оказывающих услуги в направлении медицинского туризма;