“2025–2030 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi milliy strategiyasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi Prezident qarori (PQ-186-son, 19.05.2025 y.) qabul qilindi.
2025–2030 yillarda Oʼzbekistonda bolalar saratoniga qarshi kurashishning asosiy maqsadlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
- bolalar saratonini erta bosqichlarda aniqlash holatlari ulushini 65 foizgacha oshirish;
- onkologik va onkogematologik kasalliklarga chalingan bolalarning 1 yillik yashovchanligini 34 foizdan 90 foizgacha, 5 yillik yashovchanligini esa kamida 60 foizgacha oshirish;
- saraton kasalligiga chalingan bolalarni 100 foiz ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam bilan qamrab olish.
???? 2025–2030 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi milliy strategiyasi (Strategiya) ishlab chiqilgan.
✔️ Farmon bilan 2025–2026 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi milliy strategiyasini amalga oshirish boʼyicha kompleks chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
✅ Strategiyani joriy etish loyihasi 2025–2026 yillarda Samarqand shahri va Ishtixon tumanidagi tibbiyot muassasalari bazasida amalga oshiriladi hamda kelgusida zarur shart-sharoitlar yaratilishiga qarab mamlakatning boshqa hududlariga parallel ravishda kengaytiriladi.
Qarorga koʼra, 2025 yil 1 iyulgacha “Elektron sogʼliqni saqlash” axborot tizimida onkologik va onkogematologik kasalliklarga chalingan bolalarni roʼyxatga olish, tashxislash, davolash, dispanser kuzatuvi hamda yoʼnaltirish jarayonlarini oʼz ichiga olgan bemorlarning raqamlashtirilgan marshruti joriy etiladi.
???? Bunda shifokor qabuliga masofadan yozilish hamda onlayn konsulьtatsiyalar oʼtkazish imkoniyati yaratiladi.

Будет реализована Национальная стратегия по борьбе с детским раком
Принято Постановление Президента «О мерах по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по борьбе с детским раком на 2025–2030 годы» (ПП-186 от 19.05.2025 г.).
Основными целями борьбы с детским раком в Узбекистане на 2025–2030 годы определены:
- повышение доли раннего выявления рака у детей до 65 процентов;
- увеличение однолетней выживаемости детей с онкологическими и онкогематологическими заболеваниями с 34 процентов до 90 процентов, пятилетней выживаемости – минимум до 60%;
- обеспечение 100-процентного охвата детей, страдающих от рака, специализированной медицинской помощью.
Разработана Национальная стратегия Республики Узбекистан по борьбе с детским раком на 2025–2030 годы (Стратегия).
Постановлением утверждена Комплексная программа мероприятий по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по борьбе с детским раком на 2025–2026 годы.
Проект внедрения Стратегии будет реализован на базе медицинских учреждений города Самарканд и Иштыханского района. В дальнейшем, по мере создания необходимых условий, его охват расширится на другие регионы страны.
В соответствии с Постановлением будет внедрен цифровой маршрут пациента, включающий процессы регистрации, диагностики, лечения, диспансерного наблюдения и маршрутизации детей с онкологическими и онкогематологическими заболеваниями.
При этом будет создана возможность для дистанционной записи на прием к врачу и проведения онлайн-консультаций.
До конца 2025 года в рамках реализации проекта по внедрению Стратегии будут внедрены технологии искусственного интеллекта.