Bu haqda 23 may kuni Toshkent shahrida oʼtkazilgan gender tenglik va munosib mehnat mavzusidagi anjumanda aytilgan.
Senat xabariga koʼra, anjumanda mamlakatda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar yaratilgani, ayollarning davlat va jamiyat boshqaruvidagi oʼrni mustahkamlanib borayotgani taʼkidlangan.
“Bugungi kunda sogʼliqni saqlash va taʼlim sohasida band boʼlgan aholi oʼrtasida xotin-qizlar ulushi 77 foizni, iqtisodiyot va sanoat sohasida 46 foizni tashkil etmoqda. Ikki ming nafarga yaqin xotin-qizlar davlat va jamoat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritmoqda”, — deyiladi xabarda.
Maʼlum qilinishicha, hozirda oliy taʼlim muassasalarida bakalavr yoʼnalishida oʼqiyotgan xotin-qizlar ulushi 38 foizdan 49 foizga, magistratura bosqichida oʼqiyotganlari 37 foizdan 50 foizga ortgan.

77% работников здравоохранения и образования в Узбекистане составляют женщины
Об этом говорилось на конференции по гендерному равенству и достойному труду, которая прошла 23 мая в Ташкенте.
По сообщению Сената, на конференции было отмечено, что для женщин и мужчин в стране созданы равные права и возможности, усиливается роль женщин в государственном и общественном управлении.
«Сегодня среди населения, занятого в сфере здравоохранения и образования, доля женщин составляет 77 процентов, а в экономике и промышленности — 46 процентов. Около 2000 женщин работают на руководящих должностях в государственных и общественных организациях", - говорится в сообщении.
На конференции также отметили, что доля женщин, обучающихся на ступени бакалавра в высших учебных заведениях, увеличилась с 38% до 49%, а на уровне магистра – с 37% до 50%.