Ushbu olimning tugʼilgan kuni sharafiga 2011 yildan buyon har yili dunyoda 28 iyul — Xalqaro gepatitga qarshi kurash kuni sifatida keng nishonlanib kelinadi.
Gepatit virusli kasallik hisoblanib, bemorda jigar hujayralari zararlanishi kuzatiladi. Qolaversa, uning faoliyati buzilishi oqibatida organizmda intoksikatsiya — zaharlanish yuz beradi.
Virusli gepatitning asosan 6 ta — A, B, C, D, E, G kabi turlari mavjud. Ular klinik kechishi va oqibatlari bilan bir-biridan farq qiladi. Yurtimizda esa asosan kasallikning A, B, C turlari koʼp uchraydi.
Misol uchun, gepatit А – eng koʼp aniqlanadigan, biroq boshqa turlarga nisbatan xavfsizroq xastalik boʼlib, asosan bemorlarda oʼtkir kechadi. Аmmo surunkali tus olmaydi hamda oʼlim va boshqa jiddiy oqibatlarga olib kelmasligi bilan farqlanadi.
Bu xastalikning yana bir nomi “iflos qoʼllar kasalligi” deb ham ataladi. Virusni asosan kirlangan suv, taom, yaxshi yuvilmagan idish hamda bemor bilan muloqotda boʼlish orqali yuqtirish mumkin.
Gepatit B ushbu kasallik turlari orasida eng xavflisi boʼlib, har yili dunyoda minglab insonlar mazkur virus tufayli vafot etadi. Bugungacha uning qoʼzgʼatuvchisiga bevosita taʼsir etuvchi preparat topilgani yoʼq.
Shuningdek, gepatitning C turi koʼpincha jigar sirrozi yoki saratonga sabab boʼluvchi xavfli xastalik hisoblanib, uni shifokorlar “muloyim qotil” deb ham atashadi. Sababi kasallikning rivojlanish davrida bemorda hech qanday salbiy belgilar kuzatilmaydi.
Virus asosan qon orqali, yaʼni ehtiyotsizlik sabab stomatolog, manikyur va boshqa amaliyotlarda qon tekkan buyumdan oʼzga bir insonga yuqishi mumkin. Qolaversa, tish choʼtkasi yoki ustara ham kasallanish uchun sabab boʼladi.
JSST maʼlumotlariga koʼra, har yili dunyoda 325 millionga yaqin odam gepatit B va kamida 200 million kishi gepatit C virusi bilan kasallanmoqda.
Butunjahon gepatit alyansining 2021 yilgi maʼlumotlariga koʼra, kasallikning B va C turlari tufayli har yili jahonda 1,4 million odam vafot etadi. Bu esa OIV/OITS va bezgakdan koʼproq koʼrsatkichdir.
Bugun yurtimizda ushbu xavfli xastalikni oʼz vaqtida profilaktika va diagnostika qilish, ularni davolash boʼyicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimizning 2022 yil 16 maydagi PQ-243-son qarori bu yoʼnalishdagi saʼy-harakatlarni yanada jadallashtirishga xizmat qildi.
Unga koʼra, virusli gepatitning B va C turlarini erta aniqlash maqsadida respublikadagi 65 dan ziyod oilaviy va koʼp tarmoqli markaziy poliklinikalarda bepul skrining tashkil etilgan.
Shuningdek, 2021 yildan boshlab yurtimizda yangi tugʼilgan chaqaloqlarni gepatit Bga qarshi emlash tadbiri Milliy emlash taqvimiga kiritilgan.
Qolaversa, bugungi kunda Misr hukumati tomonidan mamlakatimizga insonparvarlik yordami sifatida kasallikning S turiga qarshi “Daklotasvir” va "Sofosbuvir" dori vositalari yetkazib berilmoqda.
Mazkur insonparvarlik yordami Prezidentimizning shu yil 20-21 fevral kunlari Misrga rasmiy tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar doirasida amalga oshirilmoqda.
Eng muhimi, dunyoning 17 ta mamlakati qatori Oʼzbekistonda ham C virusli gepatitga chalingan bemorlar davlat hisobidan bepul davolanyapti.

В мире существует множество видов инфекционных заболеваний. Но среди них одним из самых опасных является вирусный гепатит.
Лауреат Нобелевской премии 1967 года, американский врач Сэмюэль Барух сумел идентифицировать вирус гепатита В, вызывающий заболевание печени.
В честь дня рождения этого ученого с 2011 года 28 июля широко отмечается во всем мире как Международный день борьбы с гепатитом.
Гепатит – вирусное заболевание, при котором у больного повреждаются клетки печени и, в результате его неисправности, в организме возникает интоксикация. Различают в основном 6 типов вирусных гепатитов - А, В, С, D, Е, G. Они различаются по своему клиническому течению и последствиям. В нашей стране распространены в основном типы А, В, С.
Гепатит А является наиболее распространенным, но более безопасным заболеванием, чем другие типы. Чаще всего протекает остро, но он не переходит в хроническую форму и отличается тем, что не вызывает летального исхода или других тяжелых последствий. Другое название этой формы гепатита «болезнь грязных рук». Вирус передается в основном через зараженную воду, продукты питания, немытую посуду и при контакте с больным.
Гепатит В является самым опасным среди этих видов заболеваний, и каждый год тысячи людей в мире умирают от этого вируса. На сегодняшний день не найдено ни одного препарата, непосредственно воздействующего на его возбудителя.
Гепатит С также считается опасным заболеванием, которое часто приводит к циррозу или раку печени, и врачи называют его «ласковым убийцей». Причина в том, что при развитии болезни у больного не возникает никаких негативных симптомов. Вирус может передаваться другому человеку в основном через кровь, то есть от предмета, который по неосторожности соприкасался с кровью во время лечения зубов, маникюра и т.д. Кроме того, зубная щетка или бритва также могут передавать вирус.
По данным ВОЗ, ежегодно около 325 миллионов человек в мире заражаются гепатитом В и не менее 200 миллионов человек — вирусом гепатита С. Согласно данным Всемирного альянса по борьбе с гепатитами за 2021 год, ежегодно во всем мире от болезней типа В и С умирают 1,4 миллиона человек. Это больше, чем от ВИЧ/СПИДа и малярии.
Сегодня в нашей стране проводится ряд работ по своевременной профилактике, диагностике и лечению этого опасного заболевания. Постановление Президента №ПП-243 от 16 мая 2022 года послужило дальнейшему ускорению работы в этом направлении.
Согласно постановлению, в более чем 65 семейных и многопрофильных центральных поликлиниках республики организовано бесплатное обследование с целью раннего выявления В и C типов вирусных гепатитов.
Также, с 2021 года вакцинация новорожденных против гепатита В в нашей стране включена в Национальный календарь прививок.
Кроме того, сегодня правительство Египта в качестве гуманитарной помощи поставляет в нашу страну препараты «Даклотасвир» и «Софосбувир» против болезни типа С. Эта гуманитарная помощь осуществляется в рамках договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента в Египет 20-21 февраля текущего года.
Самое главное, что наряду с 17 странами мира больные гепатитом С лечатся бесплатно за счет государства.