Oʼzbekistonda soʼnggi 5 yil ichida umumiy qiymati 500 million dollardan ortiq boʼlgan 100 dan ortiq yangi investitsiya loyihasi ishga tushirildi.
Yaqin yillarda Oʼzbekistonda farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini 3 barobar oshirish va oʼzbek dori vositalarining bozordagi ulushini 80 foizgacha yetkazish rejalashtirilgan. Bu haqda Oʼzbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri oʼrinbosari Xurram Teshaboev Toshkentda boʼlib oʼtgan Ikkinchi xalqaro farmatsevtika forumida maʼlum qildi.
“Oʼzbekistonda soʼnggi 5 yil ichida umumiy qiymati 500 million dollardan ortiq boʼlgan 100 dan ortiq yangi investitsiya loyihasi ishga tushirildi. Shu bilan birga, ularning 65 tasi xorijiy investorlar ishtirokida yaratildi. Natijada farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 2,5 barobarga, eksport 5 barobarga oshdi. Hozir sanoatda 7000 dan ortiq ishchi band qilingan. Soʼnggi yillarda Oʼzbekiston oʼsimlik xomashyosi asosida 30 ga yaqin original yuqori samarali dori vositalari ishlab chiqildi. Keyingi yillarda bu farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmini 3 barobarga oshirish va oʼzbek dori vositalarining bozordagi ulushini 80 foizga yetkazish rejalashtirilgan”, — dedi Xurram Teshaboev.
II Xalqaro farmatsevtika forumi Oʼzbekiston, Rossiya, Qozogʼiston, Tojikiston, Belarusь va boshqa mamlakatlar farmatsevtika sanoati yetakchilarini birlashtiribgina qolmay, farmatsevtika bozorining dolzarb masalalarini muhokama qilish, fikr, tajriba almashish maydoni boʼldi.

В ближайшие годы Узбекистан планирует увеличить объем производства фармпродукции в 3 раза и довести долю лекарственных средств узбекского производства на рынке до 80%. Об этом на проходящем в Ташкенте форуме заявил замминистра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Хуррам Тешабаев.
"За последние 5 лет в Узбекистане запущено более 100 новых инвестиционных проектов на сумму более $500 млн. При этом 65 из них создано с участием зарубежных инвесторов. В результате объем производства фармпродукции увеличился в 2,5 раза, экспорт вырос в 5 раз. Сейчас в отрасли занято более 7 тыс. работников. За последние годы на основе узбекского растительного сырья разработано около 30 оригинальных высокоэффективных фармпрепаратов. В ближайшие годы планируется увеличить объем производства фармпродукции в 3 раза и довести долю лекарственных средств узбекского производства на рынке до 80%", — отметил Хуррам Тешабаев.
II Международный фармацевтический форум не только собрал лидеров фармацевтической отрасли Узбекистана, России, Казахстана, Таджикистана, Беларуси и других стран, но и стал площадкой для обсуждения актуальных вопросов фармацевтического рынка, обмена идеями и опытом.