Солиқ қўмитаси ва фармацевтика саноати вакилларининг ҚҚС ва маркировка бўйича мулоқоти бўлиб ўтди
Солиқ қўмитаси, “Янги технологиялар” ИAМ ҳамда “Aсл белгиси” Маҳсулотларни рақамли маркировкалаш ва кузатиб бориш миллий тизими мутахассисларининг фармацевтика корхоналари вакиллари билан учрашуви ташкил этилди.
Унда дори воситалари ва тиббиёт буюмлари учун имтиёзлар бекор қилингандан кейин ҚҚСни ҳисобга олиш, товарлар қайтарилишида ЭҲФ расмийлаштириш шунингдек, маркировкаланган маҳсулотларни реализация қилишнинг ўзига хос хусусиятлари муҳокама қилинди.
Тадбиркорлар фаолиятида дуч келаётган қийинчилик ва муаммолар тингланди. Солиқ тўловчининг шахсий кабинетидаги автоматлаштирилган тизимлар ва хизматларни соддалаштириш бўйича таклифлари инобатга олинди. Шунингдек, "Aсл Белгиси" МAТ шахсий кабинетидаги маркировка кодлари билан ишлаш учун мўлжалланган хизматларда қўшимча қулайликлар яратилиши маълум қилинди.

Прошел диалог Налогового комитета с фармкомпаниями по НДС и маркировке
На днях прошла встреча специалистов Налогового комитета, НИЦ "Янги технологиялар" и Национальной информационной системы мониторинга маркировки и отслеживания продукции Asl belgisi с представителями фармацевтических компаний.
На ней обсуждались вопросы, связанные с зачетом НДС после отмены льготы на лекарственные средства и медицинские изделия, выставлением дополнительных ЭСФ в связи с возвратом товара, который ранее подлежал льготе, а также особенности реализации продукции с цифровой маркировкой.
Были выслушаны трудности и проблемы, с которыми сталкиваются в своей деятельности предприниматели, приняты во внимание их предложения по упрощению автоматизированных систем и сервисов в персональном кабинете налогоплательщика. Также сообщено о том, в личном кабинете НИС «Asl Belgisi» будут созданы дополнительные удобства для работы с кодами маркировки.