Ertaga Toshkent shahrida “Аvtomobilsiz kun” aktsiyasi oʼtkaziladi
Bu Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 21 fevraldagi “Oʼzbekiston – 2030 strategiyasini “Yoshlar va biznesni qoʼllab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʼgʼrisida”gi 37-son Farmoniga muvofiq amalga oshiriladi. "Аvtomobilsiz kun" har oyning bir ish kunida oʼtkaziladi.
Ekologiya vazirligining bildiruviga koʼra, mazkur aktsiyadan maqsad sogʼlom turmush tarzini targʼib qilish, shuningdek, atrof-muhitni avtomobillardan chiquvchi zararli gazlardan himoya qilish, katta shaharlarda transport vositalari tirbandligini kamaytirish, jamoat transporti tizimini rivojlashtirish masalalariga jamoatchilik eʼtiborini qaratishdir.
Vazirlik barchani ushbu tadbirga befarq boʼlmaslikka, shaxsiy avtomobillar oʼrniga jamoat transporti, metro, velosiped kabi atmosferaga kamroq zarar yetkazadigan transport vositalaridan foydalanishga chaqirmoqda

Завтра в Ташкенте пройдет акция «День без автомобиля»
29 марта Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проведет в Ташкенте акцию «День без автомобиля».
Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2024 года №37 «О государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан – 2030» в Год поддержки молодежи и бизнеса».
Основная цель акции «День без автомобиля» — пропаганда здорового образа жизни, а также привлечение внимания общественности к вопросам защиты окружающей среды от вредных газов, выбрасываемых автомобилями, уменьшения автомобильного движения в крупных городах, развития общественной транспортной системы.
Министерство экологии призывает всех не оставаться равнодушными к проводимой акции в этот день и сделать выбор в пользу общественного транспорта, велосипедов и др. видов транспорта, не наносящих вред экологии.