ЖССТ ўсмирлар ўртасида тамаки истеъмолини чеклашга доир тавсияларини эълон қилди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти кейинги йилларда ёшлар ўртасида тамаки маҳсулотлари истеъмоли, хусусан, электрон сигарета чекиш оммалашиб бораётганидан хавотирда.
Ҳисоб-китобларга кўра, уларнинг ҳар 10 нафардан 9 нафари 18 ёшга тўлмай туриб, ҳатто баъзилари 11 ёшдан чекишни бошлайди. Вояга етмаганлар ўртасида бу иллат кўп ҳолларда мактаб муҳитида авж олаётгани ачинарли.
Яна бир ташвишланарли ҳолат, тамаки тутуни пассив чекувчилар, яъни ён-атрофдаги ўсмирлар ва болалар ҳаётини ҳам заҳарламоқда. Худди шу омил йилига 1,3 миллионга яқин кишининг ўлимига сабаб бўляпти.
Хусусан, дунёдаги болаларнинг ярми тамаки тутуни билан ифлосланган ҳаводан нафас оляпти.
Ваҳоланки, кашандалик олдини олиш мумкин бўлган ўлим ҳолатларининг биринчи сабаби. Мутахассислар XXI асрнинг биринчи ярмида чекиш туфайли яна 450 миллион одам ўлиши мумкинлигини тахмин қиляпти.
Бунинг энг кенг тарқалган сабаблари саратон, юрак хуружи, инсульт ва сурункали обструктив ўпка касалликларидир.
Қолаверса, сигаретнинг атроф-муҳитга ҳам зиёни катта. Уларни ишлаб чиқариш ва истеъмол қилиш йилига 84 миллион тонна карбонат ангидрид (CО2) ҳосил бўлишига олиб келади.
Шундан келиб чиқиб, ЖССТ аввалроқ ҳукуматларни бундай маҳсулотлар реализацияси ва рекламасини тартибга солишга чақирганди‼️ Кеча ташкилот томонидан эълон қилинган янги баёнотда мактабларда тамаки истеъмолини тўлиқ тақиқлаш ва “никотиндан холи муҳит” яратиш юзасидан тавсиялар берилди.

ВОЗ опубликовала рекомендации по ограничению употребления табака подростками
Всемирная организация здравоохранения обеспокоена, что в последние годы наблюдается рост популярности табачных изделий, особенно электронных сигарет, среди молодежи.
По статистике, 9 из 10 из них начинают курить до 18 лет, а некоторые даже в 11 лет. Жаль, что этот порок среди несовершеннолетних часто процветает в школьной среде.
Другая тревожная ситуация заключается в том, что табачный дым отравляет жизнь и пассивных курильщиков, то есть подростков и детей, которые находятся вокруг. Этот же фактор является причиной смерти около 1,3 миллиона человек в год.
В частности, половина детей в мире дышит воздухом, загрязненным табачным дымом.
Однако курение является причиной номер один среди предотвратимой смертности. По оценкам экспертов, еще 450 миллионов человек могут умереть от курения в первой половине XXI века.
Наиболее распространенными причинами являются рак, инфаркт, инсульт и хроническая обструктивная болезнь легких.
Кроме того, курение также вредно для окружающей среды. Их производство и потребление приводят к образованию 84 миллионов тонн углекислого газа (CO2) в год.
Исходя из этого, ВОЗ ранее призывала правительства регулировать продажу и рекламу такой продукции. В новом заявлении организации, опубликованном вчера, были даны рекомендации относительно полного запрета употребления табака в школах и создания  "среды, свободной от курения".