Японияда 100 дан ортиқ одам БФҚ истеъмол қилганидан кейин касалхонага ётқизилди
Японияда Kobayashi Pharmaceutical фармацевтика компанияси томонидан ишлаб чиқарилган қизил хамиртурушли гуруч қўшимчаларини қабул қилган икки киши вафот этди ва 106 киши касалхонага ётқизилди. Бу ҳақда 26-март куни Kyodo агентлиги ишлаб чиқарувчи компания ва мамлакат Соғлиқни сақлаш вазирлигига таяниб хабар берди.
Таъкидланишича, жабрланганлар ҳақидаги дастлабки маълумотлар 25 март куни кела бошлаган. Икки кун ичида шунга ўхшаш аломатларга эга бўлган хабарлар сони 26 тадан 106 тага кўтарилдган.
Корпорация маълумотларига кўра, шикастланган партия Осакадаги корхонасида ишлаб чиқарилган. Aйни пайтда қизил хамиртурушли гуручдан фойдаланиладиган бир нечта маҳсулот линияси ишлаб чиқаришдан тўхтатилган ва сотувдан олиб ташланган.
Ҳукумат шифобахш хусусиятларга эга бўлган озиқ-овқат маҳсулотларини шошилинч текширишни ташкил қилади. Ушбу туркумга 6 мингга яқин маҳсулотлар киради.

В Японии госпитализированы более 100 человек после употребления БАД
В Японии два человека погибли и 106 госпитализированы после приема пищевых добавок с красным дрожжевым рисом от фармацевтической компании Kobayashi Pharmaceutical. Об этом сообщило агентство Kyodo со ссылкой на компанию и японский Минздрав.
26 марта стало известно о гибели человека, употреблявшего пищевую добавку Beni-koji Cholesterol Help. В Kobayashi Pharmaceutical заявили, что погибший употреблял пищевые добавки непрерывно с апреля 2021-го по февраль 2024-го. Вслед за этим компания объявила об отзыве восьми добавок с использованием красного дрожжевого риса. Представители Kobayashi Pharmaceutical встретились с членами семьи погибшего, чтобы узнать обстоятельства смерти.
Позднее представители Kobayashi Pharmaceutical на встрече с японским Минздравом сообщили о смерти двух человек. Вслед за этим властям города Осаки, в котором расположена штаб-квартира компании, поручили уничтожить продукцию.
Министерство по делам потребителей и безопасности продуктов пообещало провести проверку 6 тыс. наименований пищевых добавок. В компании предполагают, что причиной смертей и заболеваний их клиентов стали компоненты, которых не было в изначально составе, но они попали в выпускаемую продукцию.