ЖССТ туздан фойдаланишни мажбурий чеклашга чақирди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) тайёр овқатлар, жумладан, жамоат жойларида сотиладиган озиқ-овқат маҳсулотларида туздан фойдаланишга мажбурий чекловлар жорий этишга чақирди. Бу ҳақда “Коммерсант” хабар берди
ЖССТ экспертлари тузни ҳаддан ташқари кўп истеъмол қилиш гипертония ва бошқа юрак-қон томир касалликларининг ривожланишига олиб келишини айтмоқда. Бу касалликлардан ҳар куни дунёда 10 минг киши вафот этади. Улар орасида эркаклар улуши аёлларга қараганда 2,5 марта кўп.
Бундан ташқари, Шарқий Европа ва Марказий Осиёда 30 ёшдан 69 ёшгача бўлган юрак-қон томир касалликларидан ўлиш эҳтимоли Ғарбий Европага қараганда деярли 5 баравар юқори. Гипертония Европа минтақасида барча ўлимларнинг деярли тўртдан бир қисмини ва ногиронларнинг 13 фоизини ташкил қилади.
Аксарият европаликлар кўп туз истеъмол қилади ва 30-79 ёшдаги ҳар учинчи одам гипертониядан азият чекади. Организмда кўп миқдордаги туз юқори қон босимини келтириб чиқаради, бу эса ўз навбатида юрак-қон томир касалликларига сабаб бўлади.
Кўча овқатлари ва ярим тайёр озиқ-овқатлар тузни ҳаддан ташқари кўп истеъмол қилишнинг асосий сабаби ҳисобланади, — дея огоҳлантиради ЖССТ тадқиқотчилари.
Ташкилот мутахассислари кунига 5 граммдан кўп бўлмаган туз истеъмол қилишни тавсия этади. Жамоат жойларида сотиладиган овқатларда туздан фойдаланишни мажбурий чеклашга чақиради. ЖССТ ҳисоб-китобларига кўра, туз истеъмолини 25 фоизга камайтириш сиёсати 2030 йилга бориб 900 минг кишининг ҳаётини сақлаб қолиши мумкин.

ВОЗ призвала сократить потребление соли
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) считает необходимым ввести обязательные ограничения на использование соли в готовых пищевых продуктах, включая еду, продаваемую в общественных местах. Об этом сообщает "Коммерсант".
Эксперты ВОЗ видят прямую зависимость между чрезмерным потреблением соли и развитием гипертонии и других сердечно-сосудистых заболеваний, от которых ежедневно в мире умирает 10 тыс. человек. Авторы уточняют, что мужчины умирают в 2,5 раза чаще, чем женщины.
Причем в Восточной Европе и Центральной Азии вероятность смерти от сердечно-сосудистых заболеваний в возрасте от 30 до 69 лет почти в пять раз выше, чем в Западной Европе. На гипертонию в Европейском регионе приходится почти четверть всех смертельных исходов и 13% инвалидностей.
Как отмечается в докладе, большинство европейцев потребляют слишком много соли, а каждый третий в возрасте 30–79 лет страдает гипертонией. В ВОЗ усматривают в этом взаимосвязь: большое количество соли в организме вызывает повышенное давление, которое, в свою очередь, приводит к сердечно-сосудистым заболеваниям. Уличная еда и полуфабрикаты часто являются главными виновниками чрезмерного потребления соли, предупреждают исследователи.
Эксперты организации рекомендуют употреблять не больше 5 г соли в день и призывают ввести обязательные ограничения на использование соли в готовых пищевых продуктах, включая еду, продаваемую в общественных местах.
В ВОЗ говорят и о необходимости обязать производителей маркировать товар, чтобы покупатель без труда мог оценить вред для здоровья. Реализация политики, нацеленной на сокращение потребления соли на 25%, могла бы, по оценкам организации, спасти к 2030 году 900 тыс. жизней.