Олам нурга тўлсин сен билан, Наврўз!
“2024 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-113-сон, 04.03.2024 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2024 йилги Наврўз умумхалқ байрами мамлакатимизда “Олам нурга тўлсин сен билан, Наврўз!” деган бош ғоя асосида умумхалқ сайиллари шаклида кўтаринки руҳ ва юқори даражада кенг нишонланади.
Наврўз умумхалқ байрамини юқори савияда ташкил этиш учун қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратилади, жумладан:
♦ Тошкент шаҳридаги “Янги Ўзбекистон” мажмуасида алоҳида дастур асосида халқ сайилларини ташкил этишга;
♦ бу йилги Наврўз байрами муқаддас Рамазон ойида нишонланишини инобатга олиб, кекса авлод вакилларини, хусусан, Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва меҳнат фронти фахрийларини ҳар томонлама эъзозлаш, “Меҳрибонлик”, “Саховат” ва “Мурувват” уйларида яшаётган шахслар, ижтимоий ҳимоя дафтарларига киритилган ҳамда кўмакка муҳтож инсонларнинг ҳолидан хабар олиш, улар учун дастурхонлар ташкил этиш ҳамда турли хайрия тадбирларини амалга оширишга;
♦ “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасида белгиланган тадбирларни амалга ошириш, Наврўз байрами арафасида республикамизнинг барча ҳудудларида, кўча, маҳалла, туман ва шаҳарларда ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларига қаратилган умумхалқ ҳашарларини ўтказишга.

Под таким девизом в 2024 году будет отмечаться всенародный праздник.
Принято постановление президента «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2024 году».
Согласно постановлению, праздник Навруз в 2024 году в стране будет широко отмечен как всенародные гулянья – сайил в приподнятом настроении и на высоком уровне под девизом: «С тобой, Навруз, мир светом озарится!».
Для организации всенародного праздника Навруз на высоком уровне особое внимание будет уделено, в том числе:
• организации народных гуляний на основе отдельной программы в комплексе «Янги Узбекистон» в городе Ташкенте;
• принимая во внимание, что в этом году праздник Навруз отмечается в священный месяц Рамазан, оказанию всестороннего уважения и почтения представителям старшего поколения, в частности, участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта, заботы и внимания лицам, проживающим в домах «Мехрибонлик», «Мурувват» и «Саховат», внесенным в социальные тетради и всем нуждающимся в поддержке, организации для них дастарханов и проведению разных благотворительных мероприятий;
• реализации в преддверии праздника Навруз мероприятий, предусмотренных общенациональным проектом «Яшил макон», проведению всенародного хашара, направленного на благоустройство и озеленение во всех регионах нашей республики, на каждой улице, в каждой махалле, районах и городах.