ССВ: Юртимизда туберкулёз касаллигига бор-йўғи 70 дақиқада аниқ ташхис қўйилмоқда
Давлатимиз раҳбарининг тегишли фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон — 2030” стратегиясидан аҳоли саломатлигини таъминлаш билан боғлиқ қатор устувор мақсадлар ўрин олган.
Шулардан бири — туберкулёз хасталигига тааллуқли. Белгиланишича, юртимизда туберкулёздан касалланиш кўрсаткичини ҳар 100 минг аҳолига нисбатан ҳозирги 34 нафардан кескин камайтириш режалаштирилган.
Республика ихтисослаштирилган фтизиатрия ва пульмонология илмий-амалий тиббиёт маркази директори Наргиза Парпиева шу йўналишдаги амалий ишлар ва улардан кутилаётган натижалар ҳақида маълумот берди:
Бу соҳанинг ислоҳ қилиниши натижасида сўнги 10 йил ичида қарийб 170 минг нафар инсон ҳаёти сақлаб қолинди, — дейди мутахассис. — Давлат дастурларида назарда тутилган чора-тадбирларнинг самарали амалга оширилиши натижасида туберкулёз билан касалланиш кўрсаткичини 2010 йилга нисбатан 43 фоизга, ўлим кўрсаткичини эса 84 фоизга камайтиришга эришилди. Даволаш самарадорлиги эса 91,2 фоизга етказилди.
Охирги икки йилда ЖССТ тавсиялари асосида фтизиатрия бўйича барча клиник кўрсатмалар янгиланди, жами 1530 нафар мутахассис қайта тайёргарликдан ўтди. Бундан ташқари, туберкулёз касаллиги тарқалишининг олдини олиш учун ҳар йили янги туғилган чақалоқларнинг 97 фоизи эмланмоқда.
Ҳозир туберкулёзни аниқлаш бўйича туман, шаҳар, туманлараро, вилоят ва марказий лабораториялардан иборат 5 босқичли замонавий тизим ишлаб турибди.
Хасталик профилактикаси, диагностикаси ва муолажаси учун зарур барча дори воситалари давлат томонидан бепул таъминланмоқда ва бунга ажратилаётган маблағлар ҳажми йилдан йил ошириляпти.
Яна бир муҳим янгилик: авваллари юртимизда туберкулёзни аниқлаш учун 3-4 ойлаб вақт талаб этиларди. Ҳозирги кунда эса бу касалликка генно-молекуляр усули орқали бор-йўғи 70 дақиқа ичида аниқ ташхис қўйилмоқда.
Айни пайтда юртимиз бўйича 97 та ПЗР лабораторияси фаолият кўрсатмоқда, улардан 40 таси бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларида жойлашган.
Илғор операция усуллари жорий этилиши, самарали дори-дармонлар қўлланилиши натижасида туберкулёзнинг турғун шакли билан касалланган беморларни даволаш муддати ҳам 2 йилдан 6-9 ойга қисқарди.
Президентимизнинг тегишли қарори асосида тасдиқланган алоҳида дастур ҳамда туберкулёз касаллиги ва пульмонология хизматларини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларига кўра:
2023-2026 йилларда ушбу мақсадлар учун давлат бюджетидан 255 миллион доллар, халқаро донорлар ҳисобидан 17 миллион доллар маблағ ажратиш кўзда тутилган.
Ўзбекистоннинг 14 та маъмурий ҳудудида “Ўпка саломатлиги” кўчма мобил бригадалари ташкил этилиб, чекка ва олис манзилларда яшовчи аҳолини бепул тиббий кўрикдан ўтказиш йўлга қўйилмоқда.
Махсус микроавтобуслар замонавий ПЗР, мобил рентген, спирометрик, электрокардиографик ускуналар билан жиҳозланиб, улар ёрдамида мамлакатимизнинг чекка ҳудудлари аҳолисини бепул тиббий кўрикдан ўтказиш амалиёти жорий этилади.

Минздрав: В нашей стране туберкулез диагностируют всего за 70 минут
Стратегия «Узбекистан – 2030», утвержденная соответствующим указом главы нашего государства, включает ряд приоритетных задач, связанных с обеспечением здравоохранения населения.
Одна из них связан с туберкулезом. Планируется резко снизить уровень заболеваемости туберкулезом в нашей стране с нынешних 34 на 100 тысяч населения.
Наргиза Парпиева, директор Республиканского специализированного научно-практического центра фтизиатриии и пульмонологии, расскзала о проводимой работе в этом направлении и ожидаемых  результатах:
"В результате реформирования этой отрасли за последние 10 лет были спасены жизни почти 170 тысяч человек", - говорит эксперт. — В результате эффективной реализации мер, предусмотренных госпрограммами, уровень заболеваемости туберкулезом снизился на 43% по сравнению с 2010 годом, а смертность снизилась на 84%. Эффективность лечения достигла 91,2%".
За последние два года были обновлены все клинические рекомендации по фтизиатрии на основе рекомендаций ВОЗ, всего прошли переподготовку 1530 специалистов. Кроме того, 97 процентов новорожденных ежегодно вакцинируются для предотвращения распространения туберкулеза.
В настоящее время работает 5-уровневая современная система выявления туберкулеза, состоящая из районных, городских, межрайонных, областных и центральных лабораторий.
Все лекарства, необходимые для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, предоставляются государством бесплатно, и объем средств, выделяемых на это, увеличивается с каждым годом.
Еще одна важная новость: раньше в нашей стране на диагностику туберкулеза уходило 3-4 месяца. Сегодня это заболевание можно точно диагностировать всего за 70 минут с помощью геномолекулярного метода.
В настоящее время в нашей стране действуют 97 ПЗР-лабораторий, 40 из них расположены в первичных медико-санитарных учреждениях.
В результате внедрения современных хирургических методов и применения эффективных препаратов продолжительность лечения больных персистирующей формой туберкулеза сократилась с 2 лет до 6-9 месяцев.
Согласно специальной программе, утвержденной на основании соответствующего решения Президента, и целевыми показателями развития противотуберкулезной и пульмонологической службы:
В 2023-2026 годах на эти цели планируется выделить 255 миллионов долларов из государственного бюджета и 17 миллионов долларов от международных доноров.
В 14 административных районах Узбекистана созданы мобильные выездные бригады «Здоровые легкие», а также запускается бесплатный медицинский осмотр жителей, проживающих в отдаленных населенных пунктах.
Специальные микроавтобусы оснащены современным ПЗР, передвижным рентгеновским, спирометрическим, электрокардиографическим оборудованием, с помощью которого внедряется практика бесплатного медицинского осмотра жителей отдаленных регионов нашей страны.