“SNS Ratings” reyting agentligi “DORI-DARMON” АKga milliy shkala boʼyicha (uz) “AА+” darajada "Barqaror" prognozi bilan qimmatli qogʼozlar emitenti korxonasining reytingini berdi
Reyting agentligi “DORI-DARMON” Аktsiyadorlik Kompaniyasining milliy shkalada berilgan qimmatli qogʼozlar emitenti reytingini oshiradi:
Reyting bahosi: (uz) “AА+”
Prognoz: Barqaror
Berilgan reyting Oʼzbekiston Respublikasidagi boshqa tashkilotlar qimatli qogʼozlar emissiyasi yoki moliyaviy majburiyatlari bilan solishtirganda, kreditga layoqatlilik va ishonchlilikning ENG YuQORI darajasini koʼrsatadi. “SNS RATINGS” RА fikriga koʼra, ushbu reyting kredit reytingi (uz) AAA boʼlgan kredit-moliya tashkiloti reytingidan biroz pastroq.
2023 yil natijalari boʼyicha Kompaniya aktivlari oʼsdi va 474,3 mlrd.soʼmni tashkil etdi, bunda 2024 yil 1 yanvar holatiga tovarlar qoldigʼi 57,9 mlrd. soʼmni tashkil etdi.
Likvidlik koʼrsatkichlari maqbul darajada baholandi. Bunda, joriy likvidlik koeffitsienti 249,05% darajagacha oʼsdi, va bu tavsiya etilgan meʼyordan (60%) ancha yuqori. Shu bilan birga, Kompaniyaning mutlaq likvidlik koeffitsienti 93,07% ni tashkil etdi, muddatli likvidlik koeffitsienti esa 1,31% ni tashkil etdi.
Kompaniyaning xususiy kapitali 155,5 mlrd. soʼmni tashkil etdi. Shu bilan birga, sotishdan tushgan daromad 282,1 mlrd. soʼmni tashkil etdi.
Kompaniya koʼrib chiqilayotgan davrni 8,2 mlrd. soʼmlik sof foyda bilan va aktivlar va xususiy kapital rentabelligining mos ravishda 1,73% va 5,28% koʼrsatkichlari bilan yakunladi.
Kompaniyaning faoliyati yuqori darajada baholanadi. Kompaniyaning yuqori obroʼ-eʼtibori, unga boʼlgan ishonchni mustahkamlashga taʼsir qiladi, joriy koʼrsatkichlari esa “DORI-DARMON” АK ning investitsion jozibadorligini, mahalliy qimmatli qogʼozlar bozoridagi aktsiyalarining erkin oʼsishini, hamda Oʼzbekiston bozoriga toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish maqsadida Kompaniyaning xalqaro moliya bozoriga chiqish imkoniyatini taʼminlaydi.

Рейтинговое агентство “SNS Ratings” присвоило АК «ДОРИ-ДАРМОН» рейтинг эмитента ценных бумаг по национальной шкале (уз) на уровне «АА+» с прогнозом «Стабильный»
Рейтинговое агентство “SNS Ratings” повышает рейтинг предприятия эмитента ценных бумаг АК “DORI-DARMON” по национальной шкале на уровне:
Рейтинговая оценка: (uz) “AА+”
Прогноз: Стабильный
Присвоенный рейтинг свидетельствует о НАИВЫСШЕМ уровне кредитоспособности и надежности по сравнению с другими организациями, выпусками ценных бумаг или финансовыми обязательствами в Республике Узбекистан. По мнению РА “SNS RATINGS”, данный рейтинг незначительно ниже, чем у финансово-кредитного учреждения с кредитным рейтингом (uz) AAA.
По итогам 2023 года активы Компании увеличились и составили 474,3 млрд.сумов, при этом остаток товаров на 1 января 2024 года составил 57,9 млрд.сумов.
Показатели ликвидности оцениваются как приемлемые. При этом, коэффициент текущей ликвидности вырос до уровня 249,05%, что намного выше рекомендуемой нормы (60%). Одновременно, коэффициент абсолютной ликвидности Компании составил 93,07%, а коэффициент срочной ликвидности  составил 1,31%.
Собственный капитал Компании составил 155,5 млрд.сумов. Одновременно,  выручка от продаж составила 282,1 млрд.сумов.
Компания завершила рассматриваемый период с чистой прибылью 8,2 млрд.сумов, и с рентабельностью активов и рентабельностью собственного капитала Компании: 1,73% и 5,28% соответственно.
Деятельность Компании оценивается на выоком уровне. Высокая репутация Компании будет влиять на укрепление доверия к ней, а текущие показатели обеспечат инвестиционную привлекательность, рост фри-флота акций АК “DORI-DARMON” на местном фондовом рынке, а также возможность выхода Компании на международные финансовые рынки в целях привлечения прямых иностранных инвестиций на рынок Узбекистана.