Oddiy ogʼriq qoldiruvchi vosita saraton hujayralarini yoʼq qilishi aniqlandi
Klinikadan oldingi tadqiqotda mualliflar lidokainning bosh va boʼyin saratoni hujayralari namunalariga taʼsirini oʼrganib chiqdilar. Maʼlum boʼlishicha, modda saraton hujayralarida darajasi oshgan T2R14 achchiq taʼm retseptorini faollashtiradi. Ushbu retseptor tanaga ogʼizdagi achchiq taʼmni his qilishiga yordam beradi, ammo uning boshqa hujayralardagi funktsiyasi noaniq boʼlib qolmoqda.
T2R14 retseptorlari faollashganda, u oʼsimta hujayralarining yoʼq boʼlishiga olib keladigan apoptoz jarayonini qoʼzgʼatadi. Bu ikki mexanizm orqali sodir boʼladi. Birinchisi, mitoxondriyalarning (hujayralarning energiya "stantsiyalari") kaltsiy ionlari bilan toʼyinadi va bu biomolekulalarga zarar yetkazadigan reaktiv kislorod turlari (erkin radikallar) shakllanishiga olib keladi. Ikkinchisi - proteasomalarning bostirilishi hujayra oʼlimiga olib keladi.
Olimlar mahalliy ogʼriqsizlantirish saraton bilan ogʼrigan bemorlarga ijobiy taʼsir koʼrsatishini allaqachon taxmin qilishgan, ammo ular nima uchun bu sodir boʼlayotganini tushuntira olmaganlar. Bu kashfiyot saratonga qarshi kurashning qoʼshimcha vositasiga aylanishi mumkin. Eng muhimi, lidokain allaqachon xavfsiz foydalanish uchun tasdiqlangan va barcha dorixonalarda topsa boʼladigan preparatdir.

Распространенное обезболивающее уничтожило раковые клетки
Команда американских специалистов из Медицинской школы Перельмана при Университете Пенсильвании обнаружила, что распространенное обезболивающее лидокаин способно уничтожать раковые клетки. Результаты работы описаны в статье, опубликованной в журнале Cell Reports.
В ходе доклинического исследования авторы изучили влияние лидокаина на образцы клеток плоскоклеточного рака головы и шеи (ПРГШ). Выяснилось, что вещество активирует рецептор горького вкуса T2R14, уровень которого повышен в раковых клетках. Этот рецептор помогает организму воспринимать горький вкус во рту, однако его функция в других клетках остается неясной.
Когда рецептор T2R14 активируется, он запускает процесс апоптоза, приводящий к гибели опухолевых клеток. Это происходит посредством двух механизмов. Первый — перенасыщение ионами кальция митохондрий (энергетических «станций» клеток), что вызывает образование активных форм кислорода (свободных радикалов), повреждающих биомолекулы. Второй — подавление протеасом, приводящее к гибели клеток.
Ранее ученые уже предполагали, что местный анестетик положительно влияет на пациентов с раком, однако объяснить, почему так происходит, не удавалось.
Открытие может стать дополнительным средством борьбы с онкологическими заболеваниями. Особенно важно то, что лидокаин уже одобрен для безопасного использования, а также он легкодоступен.