Deputat taklifi bilan aholini qandli diabetga tekshirish uchun davlat byudjetidan mablagʼ ajratiladigan boʼldi
Davlat byudjeti mablagʼlarining maqsadli yoʼnaltirilishi, undan unumli foydalanilishi sohalar ravnaqi va aholi farovonligini taʼminlashga xizmat qiladi. Shuning uchun davlat byudjeti loyihasini ishlab chiqish va takomillashtirish davomida har bir soha va yoʼnalishlarga lozim boʼlgan mablagʼlarni oʼrinli yoʼnaltirish dolzarb ahamiyatga ega.
Shu kunlarda “2024 yil uchun Oʼzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʼgʼrisida”gi qonun loyihasi parlament quyi palatasida koʼrib chiqilmoqda. Qoʼmita va fraktsiyalar hukumat tomonidan taqdim etilgan Byudjetnoma loyihasini yanada takomillashtirish boʼyicha ish olib bormoqda.
OʼzXDP fraktsiyasining ayni masala muhokamasiga qaratilgan yigʼilishida deputat Maqsuda Vorisovaning Byudjetnoma loyihasi uchun bildirgan taklifi inobatga olindi. Gap shundaki, deputatning aytishicha, ijtimoiy kasallik boʼlgan qandli diabetning oldini olish boʼyicha Prezidentning tegishli qaroriga koʼra, 40 yoshdan oshgan aholi vakillarining barchasi glyukozaga tekshirilishi kerak. Аmmo byudjet loyihasida mazkur masala koʼzda tutilmagan, mablagʼ ajratilmagan. Bunga javoban masʼullar ushbu taklif inobatga olinishini, davlat byudjeti loyihasiga kiritilib, mablagʼ ajratilishini maʼlum qildi.
Shuningdek, Maqsuda Vorisova loyihadagi soliq maʼmurchiligi bilan bogʼliq qismidan joy olgan dori-darmonga taalluqli imtiyozlarning olib tashlanishi narx-navoning oshib ketishiga taʼsir qilishi mumkinligini, bu esa aholiga qiyinchilik tugʼdirishini taʼkidladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi departamenti direktori oʼrinbosari Umid Hamroev bunga javoban quyidagilarni qayd etdi:
— Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan 76 turdagi dori vositalari QQS toʼlovchi hisoblanadi. Lekin bizda dori ishlab chiqaruvchilar, dorixonalar QQS toʼlashdan ozod boʼlgani uchun buni hisobga olishning iloji yoʼq. Ulgurji savdoda 15 foiz, chakana savdoda 20 foizgacha ustama qoʼyish belgilangan. Аmmo koʼp hollarda dori vositalariga xohlagancha narx qoʼyib sotish holatlari kuzatilmoqda. Dorixonalarning QQS toʼlamasligi dori vositalarining narxini kamaytirishga taʼsir qilmaydi. Аksincha, QQS oʼrnatilsa, dori vositalari narx-navosini nazorat qilish tizimi yaratilishiga xizmat qiladi.

Одобрено предложение депутата о выделении средств госбюджета на профилактику диабета
Целевое распределение средств государственного бюджета, эффективное их использование служат обеспечению развития отраслей промышленности и благосостояния населения. Поэтому при разработке и совершенствовании проекта государственного бюджета крайне важно выделить необходимые средства каждому сектору и направлению.
В эти дни в Нижней палате парламента рассматривается проект закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2024 год». Комитет и фракции работают над дальнейшим усовершенствованием проекта бюджета, представленного правительством.
На заседании фракции УзНДП, посвященном обсуждению этого же вопроса, было учтено предложение депутата Максуды Ворисовой. По словам депутата, согласно соответствующему постановлению президента о профилактике сахарного диабета, который является социальным заболеванием, все представители населения старше 40 лет должны пройти тестирование на глюкозу. Однако в проекте бюджета этот вопрос не рассматривается, средства не выделены. В ответ чиновники заявили, что это предложение будет учтено, включено в проект госбюджета и будут выделены необходимые средства.
Также Максуда Ворисова отметила, что отмена льгот, связанных с медициной, которая включена в налоговую часть проекта, может повлиять на рост цен, что вызовет трудности для населения.
Умид Хамроев, заместитель директора департамента Министерства экономики и финансов, в ответ отметил следующее:
— Плательщиками НДС считаются 76 видов лекарственных средств, утвержденные Кабинетом Министров Республики Узбекистан. Но у нас нет возможности это учитывать, поскольку производители лекарств и аптеки освобождены от уплаты НДС. Для оптовой торговли установлена ​​наценка в размере 15%, для розничной торговли - до 20%. Но во многих случаях имеют место случаи продажи лекарств по произвольным ценам. Тот факт, что аптеки не платят НДС, не влияет на снижение цен на лекарства. Напротив, если будет установлен НДС, это послужит созданию системы контроля цен на лекарства.