Tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofoti Dryu Vaysman va Katalin Karikoga berildi
Pensilvaniya universiteti (AQSh) tadqiqotchilari koronavirusga qarshi mRNK vaksinalarini ishlab chiqqani uchun tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi.
2023 yil uchun fiziologiya yoki tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofoti Pensilvaniya universiteti (AQSh)dan Dryu Vaysman va Katalin Karikoga berildi, ularning ishlari koronavirusga qarshi mRNK vaksinalarini yaratishga asos bo‘lgan. Bu haqda 2 oktyabr, dushanba kuni Shvetsiya poytaxtida ushbu mukofotni topshiruvchi Stokgolmdagi qirollik Karolina tibbiy-jarrohlik instituti ma’lum qildi.
O‘tgan yillarda tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofoti laureatlari
Tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofoti jami 113 marta berilgan bo‘lib, 2022 yilgacha 225 nafar g‘olib aniqlangan.
Shvetsiyalik biolog Svante Pabo 2022 yilgi tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi. U yo‘q bo‘lib ketgan gominidlar genomi va inson evolyutsiyasi sohasidagi kashfiyotlari uchun laureatga aylandi.
2021 yilda amerikalik tadqiqotchilar Devid Julius va Ardem Pataputyan fiziologiya yoki tibbiyot bo‘yicha Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi. Ular inson tanasining harorat va teginishni his qilishiga imkon beruvchi retseptorlarni kashf etgani uchun mukofotni oldi.
2020 yilda gepatit C virusini aniqlashga katta hissa qo‘shgan amerikalik virusologlar Xarvi Olter, Charlz Rays va britaniyalik Maykl Xauton mukofot g‘oliblari bo‘ldi.

Исследователи из Пенсильванского университета (США) удостоены Нобелевской премии по медицине за разработку мРНК-вакцины против коронавируса.
Нобелевскую премию по физиологии и медицине 2023 года присудили Дрю Вайсман и Кэтлин Каррико из Пенсильванского университета (США), чьи исследования помогли создать мРНК-вакцины против коронавируса. Об этом сообщил Королевский медико-хирургический институт Каролины в Стокгольме, который вручил эту награду в столице Швеции в понедельник, 2 октября.
Лауреаты Нобелевской премии по медицине предыдущих лет
Нобелевская премия по медицине присуждалась в общей сложности 113 раз, до 2022 года было выявлено 225 лауреатов.
Шведский биолог Сванте Пабо получил Нобелевскую премию по медицине 2022 года. Он стал лауреатом за открытия в области генома вымерших гоминид и эволюции человека.
В 2021 году американские исследователи Дэвид Джулиус и Ардем Патапутян были удостоены Нобелевской премии по физиологии и медицине. Они получили награду за открытие рецепторов, позволяющих человеческому телу чувствовать температуру и прикосновение.
В 2020 году лауреатами премии стали американские вирусологи Харви Альтер, Чарльз Райс и британец Майкл Хоутон, внесшие значительный вклад в открытие вируса гепатита С.