Antibiotiklar yoʼtalni yengillashtirmaydi
Yoʼtal - antibiotiklarni buyurishning umumiy sababi, ayniqsa nafas yoʼllarida infektsiyaning bakterial ekanligi aniq boʼlsa. Ammo, Jorjtaun universiteti tibbiyot fakulteti olimlari tomonidan oʼtkazilgan tadqiqot shuni koʼrsatadiki, antibiotiklar yoʼtalning davomiyligiga taʼsir qilmasligi mumkin.
Yoʼtalni keltirib chiqaradigan nafas yoʼllarining infektsiyalari oxir-oqibat juda xavfli oqibatlarga olib kelishi mumkin - har holda, barcha yoʼtallarning 3-5 foizi pnevmoniyaga olib keladi, deydi tadqiqotning yetakchi muallifi Den Merenshteyn.
“Hamma ham shifokorga birinchi bor tashrif buyurganida rentgenogrammaga kirish imkoniga ega emas va bu shifokorga bakterial infektsiyaning boshqa tahlillarsiz doimiy yoʼtal tufayli antibiotiklarni buyurishiga olib kelishi mumkin,- tushuntiradi Merenshteyn. -Afsuski, bu bemorlarga antibiotiklar, birinchidan, albatta buyuriladi, ikkinchidan, yoʼtal sindromiga taʼsir qiladi degan umidni keltirib chiqaradi."
Antibiotiklar yoʼtalga qarshi qanday taʼsir qilishini bilish uchun, tadqiqotchilar pastki nafas yoʼllarining infektsiyalari boʼlgan odamlarni antibiotiklardan foydalanishini kuzatdilar. 29% odamlar shifokorga tashrif buyurganlaridan keyin antibiotik terapiyasini boshladilar, ammo dorilar yoʼtalga taʼsir qilmadi - akntibiotik retseptini olmaganlarga nisbatan. Ikkala guruhdagi odamlar ham antibiotikni qabul qilgan yoki olmaganligidan qatʼi nazar, infektsiyani yengish uchun bir xil vaqtni olishdi - oʼrtacha 17 kun.
Tadqiqotchilarning taʼkidlashicha, antibiotiklarni haddan tashqari qabul qilish xavfli bakteriyalarning dorilarga chidamli boʼlish xavfini oshiradi.
“Biz bilamizki, yoʼtal ambulatoriya yordamiga murojaat qilishning eng keng tarqalgan kasallik sababi boʼlib, har yili yoʼtal bilan taxminan 3 million ambulatoriyaga va 4 milliondan ortiq odam tez yordam boʼlimiga tashrif buyuradi,- deydi Merenshteyn- Ogʼir yoʼtal belgilari va ularni qanday qilib toʼgʼri davolash kerakligi, klinik tahlillar orqali qoʼshimcha oʼrganishni talab qiladi."

Антибиотики не облегчают кашель
Кашель — частая причина назначить антибиотики, особенно если понятно, что инфекция в дыхательных путях бактериальная. Но, как показывает исследование ученых из Медицинской школы Джорджтаунского университета, на продолжительность кашля антибиотики могут и не влиять.
Инфекции дыхательных путей, вызывающие кашель, постепенно могут развиться в нечто весьма опасное — во всяком случае, 3–5% всех случаев кашля заканчиваются пневмонией, констатирует ведущий автор исследования, профессор семейной медицины Дэн Меренштейн из Медицинской школы Джорджтаунского университета в Вашингтоне, округ Колумбия.
«Не у всех есть легкий доступ к рентгену при первом посещении врача, и это может стать причиной того, что врач назначит антибиотики просто по факту упорного кашля, без каких-либо других доказательств бактериальной инфекции,— объясняет Меренштейн.— К сожалению, это создает у пациентов ожидание, что антибиотики обязательно будут назначены, во-первых, а во-вторых, что они повлияют на кашлевый синдром».
Чтобы увидеть, имеют ли антибиотики какое-либо значение в борьбе с кашлем, исследователи отслеживали их использование у людей с инфекциями нижних дыхательных путей. 29% людей начали терапию антибиотиками после визита к врачу, но лекарства не оказали никакого влияния на их кашель — по сравнению с теми, кто не получил рецепта. Людям из обеих групп также потребовалось одинаковое количество времени, чтобы окончательно преодолеть инфекцию, независимо от того, получали ли они антибиотик или нет,— в среднем 17 дней.
Исследователи отмечают, что чрезмерное использование антибиотиков увеличивает риск того, что опасные бактерии станут устойчивыми к лекарствам.
Работа Меренштейна дополнительно подчеркивает необходимость внимательно относиться к назначению антибиотиков.
«Мы знаем, что кашель может быть индикатором серьезной проблемы. Это наиболее распространенная причина обращения за амбулаторным лечением, связанная с заболеванием: ежегодно на кашель приходится около 3 млн амбулаторных посещений и более 4 млн посещений отделений неотложной помощи,— говорит Меренштейн.— Серьезные симптомы кашля и способы их правильного лечения требуют дальнейшего изучения, возможно, в ходе рандомизированного клинического исследования».