ICH ассамблеяси доирасида Ўзбекистон ва NAFDAC ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Шу кунларда Бразилиянинг Рио-де-Жанейро шаҳрида «Инсон фойдаланадиган фармацевтика воситаларига қўйиладиган техник талабларни уйғунлаштириш бўйича Халқаро кенгаш»(ICH) ассамблеяси ҳамда «Дори воситаларини тартибга солиш бўйича халқаро платформа» (IPRP)нинг умумий йиғилишлари бўлиб ўтмоқда.
Мазкур халқаро тадбирларда Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этмоқда.
Тадбир доирасида Нигериянинг Дори воситалари ва озиқ-овқат маҳсулотларини назорат қилиш миллий агентлиги— NAFDAC (National Agency for Food and Drug Administration and Control) вакиллари билан учрашув ўтказилди. Учрашув якунида Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ҳамда NAFDAC ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур ҳужжат фармацевтика маҳсулотларини давлат рўйхатидан ўтказиш, инспекция фаолияти, лаборатория синовлари, фармаконазорат, кадрлар салоҳиятини ошириш ҳамда халқаро стандартларни жорий этиш йўналишларида ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришни назарда тутади.
Таъкидлаш жоизки, NAFDAC Африка қитъасидаги энг илғор регулятор органлардан бири ҳисобланади. Агентлик Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) томонидан бериладиган WHO Maturity Level 3 (ML3) мақомини қўлга киритган ва уни муваффақиятли тасдиқлаган илк Африка регулятори сифатида эътироф этилган. Ушбу мақом регулятор тизимнинг барқарор, етук ва халқаро даражада тан олинган фаолият юритаётганини англатади.
Маълумот учун, Ўзбекистон регулятор органи 2024 йилда ICHга кузатувчи сифатида қабул қилинган. Бу эса мамлакатимиз фармацевтика тизимини халқаро талаблар билан уйғунлаштириш ва дори воситаларини тартибга солишнинг замонавий механизмларини жорий этиш йўлидаги муҳим қадам бўлди.
Рио-де-Жанейрода ўтказилаётган учрашувлар ва эришилаётган келишувлар Ўзбекистоннинг халқаро фармацевтика ҳамжамияти билан ҳамкорлигини янада кенгайтириш, илғор тажрибаларни ўзлаштириш ҳамда маҳаллий фармацевтика тармоғининг рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

В эти дни в городе Рио-де-Жанейро проходят заседания Ассамблеи Международного совета по гармонизации технических требований к фармацевтическим препаратам для медицинского применения (ICH), а также Генеральное собрание Международной платформы регуляторов лекарственных средств (IPRP).
В данных международных мероприятиях принимает участие делегация Узбекистана во главе с директором Центра безопасности фармацевтической продукции Алише́ром Темировым.
В рамках мероприятий состоялась встреча с представителями Национального агентства Нигерии по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами — NAFDAC (National Agency for Food and Drug Administration and Control). По итогам встречи между Центром безопасности фармацевтической продукции и NAFDAC был подписан меморандум о сотрудничестве.
Документ предусматривает развитие взаимодействия по таким направлениям, как государственная регистрация фармацевтической продукции, инспекционная деятельность, лабораторные испытания, фармаконадзор, повышение кадрового потенциала, а также внедрение международных стандартов.
Следует отметить, что NAFDAC является одним из наиболее передовых регуляторных органов Африканского континента. Агентство стало первым африканским регулятором, получившим и успешно подтвердившим статус WHO Maturity Level 3 (ML3), присваиваемый Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ). Данный статус свидетельствует о том, что регуляторная система функционирует стабильно, обладает высоким уровнем зрелости и признана на международном уровне.
Для справки: в 2024 году регуляторный орган Узбекистана был принят в ICH в статусе наблюдателя. Это стало важным шагом на пути гармонизации национальной фармацевтической системы с международными требованиями и внедрения современных механизмов регулирования лекарственных средств.
Встречи и достигнутые договорённости в Рио-де-Жанейро имеют важное значение для дальнейшего расширения сотрудничества Узбекистана с международным фармацевтическим сообществом, изучения передового опыта и повышения конкурентоспособности отечественной фармацевтической отрасли.