Бугун пойтахтимизнинг International Hotel Tashkent меҳмонхонасида халқаро мутахассислар иштирокида тез тиббий ёрдам ходимларининг I-Республика съезди бошланди.
“Тез тиббий ёрдам хизматини ташкил этишнинг долзарб масалалари” мавзусидаги I -Республика съездида маҳаллий мутахассислардан ташқари, Россия Федерацияси, Хитой, Туркия, Корея Республикаси, Франция, Германия, Италия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон каби 10 дан зиёд давлатлар ҳамда нуфузли халқаро ташкилотлар вакиллари онлайн ва офлайн тарзда иштирок этмоқда. Хусусан, "Dori-Darmon"АК вакиллари ҳам иштирок этаяпти.
Илк бор ташкил этилган ушбу нуфузли тадбирни Соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худаяров кириш сўзи билан очиб берди. Вазир ўз нутқида мазкур анжуман мамлакатимизда тез тиббий ёрдам хизмати фаолиятини янада ривожлантириш, илғор халқаро тажрибани биргаликда муҳокама қилиш, соҳа амалиётига замонавий технологиялар ва рақамли ечимларни жорий этишда муҳим платформа бўлишини алоҳида таъкидлади.
Тадбир иштирокчилари куннинг иккинчи ярмидан секцияларга бўлинган ҳолда соҳанинг муҳим муаммоларини биргаликда муҳокама қилиб, таклифлар ишлаб чиқади.

Сегодня в столичной гостинице International Hotel Tashkent стартовал I Республиканский съезд работников скорой медицинской помощи с участием международных специалистов.
В I Республиканском съезде на тему "Актуальные вопросы организации службы скорой медицинской помощи," помимо местных специалистов, принимают участие онлайн и офлайн представители более 10 стран, таких как Российская Федерация, Китай, Турция, Республика Корея, Франция, Германия, Италия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан, а также представители авторитетных международных организаций. На данном мероприятии также принимают участие представители АК "Дори-Дармон."
Это престижное мероприятие, организованное впервые, открыл вступительным словом министр здравоохранения Асилбек Худаяров. Министр в своем выступлении особо отметил, что данная конференция станет важной площадкой для дальнейшего развития службы скорой медицинской помощи в нашей стране, совместного обсуждения передового международного опыта, внедрения современных технологий и цифровых решений в практику отрасли.
Участники мероприятия во второй половине дня, разделившись на секции, совместно обсуждают важные проблемы отрасли и разрабатывают предложения.