Дунёда вабо тарқалиш хавфи жуда юқори баҳоланмоқда
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) вабо тарқалишининг глобал хавфини жуда юқори деб ҳисобламоқда ва бутун дунё мамлакатларида ўлим даражасини камайтириш ҳамда касаллик тарқалишини жиловлаш учун шошилинч чоралар кўрмоқда.
Бу ҳақда БМТ Ахборот хизмати хабар берди.  ЖССТ маълумотларига кўра, ушбу касалликка чалинаётганларнинг ҳам, ундан вафот этаётганларнинг ҳам сони ортиб бормоқда. 2024 йилда қайд этилган вабо билан касалланиш ҳолатлари сони 2023 йилга нисбатан 5 фоизга кўпайган, ўлимлар эса 50 фоизга ошган. 6 мингдан ортиқ одам олдини олиш ва даволаш мумкин бўлган ушбу касалликдан вафот этган.
2024 йилда вабо 60 мамлакатда қайд этилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 45 та эди. Дастлабки маълумотлар 2025 йилда ҳам глобал вабо инқирози давом этаётганини кўрсатмоқда: йил бошидан буён 31 мамлакатда касаллик тарқалиши ҳақида хабар берилган. Вабо энг кўп Африка, Осиё ва Яқин Шарқда тарқалган.
“Можоролар, иқлим ўзгариши, аҳолининг кўчиши ва тоза сув ҳамда гигиена воситаларининг доимий танқислиги вабо касаллигининг ўсишига сабаб бўлди. Vibrio cholerae бактерияси қўзғатадиган бу касаллик ифлос сув орқали юқади”, дейилади хабарда.
Вабога қарши курашиш учун ҳукуматлар, донорлар ва маҳаллий ҳамжамиятлар аҳолига хавфсиз сув ва гигиена воситаларини таъминлаши, ўзини  асраш бўйича аниқ маълумот бериши, зарур даволаш чораларини қисқа муддатда кўрсатиши ва касаллик тарқалган тақдирда аҳоли орасида эмлаш ўтказиши зарур. Самарали эпидемиологик назорат ва диагностика бундай чораларни амалга оширишга ёрдам беради. Шунингдек, вакцина ишлаб чиқаришга қўшимча инвестициялар талаб этилади.
Қайд этилишича, вабо учун мўлжалланган янги инновацион вакцина (OCV) Euvichol-S® 2024 йил бошида олдиндан тасдиқдан ўтган. Бироқ 2024 ва 2025 йилларда вакцина етказиб бериш суръати эҳтиёж даражасидан ортда қолмоқда.

ВОЗ оценивает глобальный риск распространения холеры как очень высокий.
В мире второй год подряд растут показатели смертности от холеры, следует из данных Всемирной организации здравоохранения. Число зарегистрированных случаев холеры в 2024 году выросло на 5%, а число смертей – на 50% по сравнению с 2023 годом.
Более 6 000 человек умерли от болезни, которую можно предотвращать и лечить, — говорится в сообщении.
В 2024 году случаи заболевания были зарегистрированы в 60 странах, в 2023 году – в 45 странах. Холера больше всего распространена в Африке, Азии и на Ближнем Востоке, на которые в совокупности пришлось 98% всех зарегистрированных случаев.
Масштабы вспышек холеры продолжали расти в 2024 году: 12 стран сообщили о более чем 10 тысячах случаев заболевания. Вспышка холеры в 2024 году на Коморских островах, где в течение 15 лет до этого не было выявлено ни одного случая, говорит о сохраняющейся угрозе глобальной передачи инфекции. В Африке увеличился показатель летальности холеры: с 1,4% в 2023 году до 1,9% в 2024 году. Четверть смертей произошла вне медицинских учреждений, что свидетельствует о серьезных пробелах в доступе к лечению и слабости систем здравоохранения, — следует из данных ВОЗ.
В организации подчеркнули, что глобальный кризис холеры продолжается и в 2025 году: с начала года о вспышках заболевания сообщили уже в 31 стране.
ВОЗ оценивает глобальный риск распространения холеры как очень высокий и принимает срочные меры для снижения смертности и сдерживания вспышек в странах по всему миру.