Dori vositalarining klinik tadqiqotlari oʼtkaziladi
Sogʼliqni saqlash vazirining buyrugʼi bilan Farmakologik vositalarning yoki dori vositalarining klinik tadqiqotlarini oʼtkazish tartibi toʼgʼrisida nizom tasdiqlandi (roʼyxat raqami 3439, 05.06.2023 y.).
Barcha yangi dori vositalari klinik tadqiqotlarning ijobiy natijasi asosida davlat roʼyxatidan oʼtkaziladi, bundan roʼyxatda belgilangan dori vositalari mustasno (26.10.2023 yildagi PQ-411-son qaror).
Tasdiqlangan Farmakologik vositalarning yoki dori vositalarining klinik tadqiqotlarini oʼtkazish tartibi toʼgʼrisida nizom quyidagilarni belgilaydi:
• klinik tadqiqotlarni oʼtkazishga ruxsatnoma olish tartib-taomili;
• klinik bazada dori vositalarini sinovdan oʼtkazish normalari;
• klinik tadqiqotlarni oʼtkazish jarayonida tomonlarning huquqlari va majburiyatlari;
• klinik tadqiqotlar jarayonida mansabdor shaxslarning harakatlari (harakatsizligi) ustidan shikoyat qilish va uni koʼrib chiqish.
Sogʼliqni saqlash vazirligining 05.06.2023 yildagi 3440-son buyrugʼi bilan 2025 yil 1 yanvargacha boʼlgan muddatda davlat roʼyxatidan oʼtkazmasdan, majburiy sertifikatlash sharti bilan tibbiyot amaliyotida qoʼllash va olib kirishga ruxsat beriladigan, Oʼzbekiston Respublikasida davlat roʼyxatidan oʼtkazilgan analoglari mavjud boʼlmagan dori vositalari va tibbiy buyumlar roʼyxati tasdiqlangan.

Все новые лекарственные средства, кроме лекарственных средств, определенных в перечне, проходят государственную регистрацию на основе положительного результата клинических исследований (Постановление Президента от 26.10.2022 г. №ПП-411).
Утвержденное Положение о порядке проведения клинических исследований фармакологических средств или лекарственных средств определяет:
- процедуру получения разрешения на проведение клинических исследований;
- нормы проведения испытаний лекарства в клинической базе;
- права и обязанности сторон в процессе проведения клинических испытаний;
- порядок подачи жалобы на действия или бездействие должностных лиц при проведении клинических исследований и ее рассмотрения.
Приказом Минздрава от 05.06.2023 г. №3440 утвержден Перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения, не имеющих аналогов, зарегистрированных в Республике Узбекистан, применение в медицинской практике и ввоз которых разрешается на срок до 1 января 2025 года с условием обязательной сертификации без проведения государственной регистрации.